Topraklama hat çekimi – 0533 484 29 67

Topraklama hat çekimi – 0533 484 29 67

Topraklama dediğimiz olay metal bir levhanın toprağa çok derine gerek olmayacak şekilde gömülmesi ve buna bağlı uygun kablonun gerekli yere çekilmesidir.Tek bir priz için de çekilir ,bütün elektrik tesisatı içinde yapılabilir.

Elektrikli cihazların herhangi bir elektrik kaçağı tehlikesine karşı gövdelerinin bir iletkenle toprağa gömülü vaziyetteki topraklama sistemine bağlanması yöntemi. Böylece cihazda elektrik kaçağı var ise, dokunduğumuzda elektrik akımı bizim üzerimize değil, direnci daha az olan toprak hattı üzerinden geçer ve çarpılma riski ortadan kalkmış olur.

Topraklama hattı çekimi ile elektrikli cihazların herhangi bir elektrik kaçağı var ise, elektrik kaçakları tehlikesine karşı gövdelerinin bir iletkenle toprağa gömülü vaziyetteki topraklama sistemine bağlanması gerekiyor.

Bu şekilde çalışan elektrikli cihazda kaçak mevcutsa, dokunduğumuzda elektrik akımı bizim üzerimize değil, direnci daha az olan toprak hattı üzerinden geçerek toprağa akım yapacaktır. Bu nedenle birlikte çarpılma riski ortadan kalkmış olacaktır.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir